Investitor: GDS

Građevinska direkcija Srbije gradi stambeno poslovni kompleks Zemunske kapije na prostoru nekadašnje kasarne„Aleksa Dundić“ u Zemunu. Lokacija kompleksa Zemunske kapije je omeđena ulicama Cara Dušana, Zadužbinskom, Šumadijskom i Ulicom Filipa Višnjića. Stambeno poslovni kompleks će se prostirati na površini od oko 6 hektara, imaće 8 objekata sa ukupno 1.700 stanova, odnosno 200.000m² stambeno poslovnog prostora. U kompleksu će biti izgrađeni stanovi različitih struktura od jednosobnih do četvorosobnih, kvadrature od 31 do 90m². U podzemnim etažama objekata su predviđena garažna mesta, a u parteru oko objekata parking mesta. U prizemlju pojedinih objekata su planirani komercijalni sadržaji. U kompleksu će postojati tri uređene parkovske površine sa dečjim igralištima i prostorom za odmor i rekreaciju. Centralni trg unutar naselja je zamišljen kao pešačka zona opremljena atraktivnim mobilijarom, rasvetom i brojnim komercijalnim sadržajima poput restorana, kafića i radnji. Novo naselje Zemunske kapije je saobraćajno odlično povezano sa svim delovima Beograda, zahvaljujući blizini autoputa i novog Pupinovog mosta.

Benefiti naselja

Prilikom projektovanja naselja Zemunske kapije ispoštovani su svi zahtevi u pogledu energetske efikasnosti objekata. U stambenim objektima je predviđen daljinski sistem grejanja uz mogućnost regulacije temperature unutar stanova i naplatu toplotne energije po utrošku. U cilju podizanja svesti o značaju uštede energije, predviđena je upotreba LED svetiljki za osvetljenje hodnika, stepeništa i ulaznih holova, uz mogućnost njihovog napajanja putem fotonaponskih sistema smeštenih na krovovima objekata. Primena LED svetiljki i fotonaponskih sistema obezbediće uštedu energije i smanjiti troškovezajedničke potrošnje električne energije. Pored standardnih bezbednosnih sistema, u okviru stambeno poslovnog kompleksa predviđeni su: integrisan sistem video nadzora i sistem kartične kontrole pristupa garažama.

Zelene površine

Na lokaciji postoji kvalitetna vegetacija višedecenijske starosti kao i pojedinačna, samonikla lišćarska stabla vredna zaštite. Svojom dekorativnošću i dimenzijama izdvajaju se stabla: platana, lipe, bora, duglazije, smreke i kestena. Projekat predviđa maksimalno očuvanje postojećeg zelenog fonda, što će doprineti da u kratkom roku buduće zelene površine ostvare svoju funkcionalnost i da ulepšaju svakodnevni život stanara novog naselja. Stabla koja se zadržavaju u okviru parcele, kao i postojeće trase drvoreda na obodu naselja uz Ulicu Cara Dušana, biće zaštićena prilikom izvođenja radova.

O imenu Zemunske kapije

Imenom Zemunske kapije želimo da sačuvamo od zaborava stari Zemun. Na istorijskom planu, naše Zemunske kapije su podsećanje na 12 zaboravljenih kapija Zemuna koje su predstavljale ulaz u grad, ali i ulaz u Austrougarsko carstvo. Veruje se da su delovi tih kapija posle rušenja uzidani u neke od zemunskih kuća, pa su na taj način one nastavile svoj život. Povezivanjem starog Zemuna sa modernim naseljem koje gradimo, želimo da naglasimo da je prošlost neodvojivi deo nas samih i da je u svaki naš poduhvat utkan deo istorije koji ne treba da zaboravimo.

O DIREKCIJI

Građevinska direkcija Srbije je osnovana odlukom Vlade Republike Srbije radi upravljanja projektima od značaja za Republiku, prvenstveno za upravljanje investicijama u građevinarstvu. Stručni timovi Građevinske direkcije Srbije upravljaju izgradnjom stambeno poslovnih objekata, graničnih prelaza, i u ime Vlade Republike Srbije vrše stručni nadzor nad izgradnjom stambenih objekata na područjima zahvaćenim elementarnim nepogodama. U svom dosadašnjem radu Građevinska direkcija Srbije je realizovala niz razvojnih i komercijalnih, građevinskih i investicionih projekata na celoj teritoriji Republike Srbije.

Stanogradnja

Građevinska direkcija Srbije je od svog osnivanja 1999. godine do danas izgradila preko 11 hiljada stanova na oko 150 lokacija na teritoriji Republike Srbije. Građevinska direkcija Srbije je izgradila i obnovila oko 1.250.000m² stambeno poslovnog prostora u ukupnoj vrednosti od gotovo 1.000.000.000€.

Tehnološki objekti – Granični prelazi

Projekte izgradnje i rekonstrukcije graničnih prelaza Horgoš, Batrovci i Preševo, Građevinska direkcija Srbije realizovala je u saradnji sa Evropskom agencijom za rekonstrukciju (EAR). Ovi granični prelazi važni su punktovi panevropskog Koridora X, ka jugoistoku Evrope i dalje prema Bliskom i Dalekom istoku.

Rekonstrukcije

Direkcija je vršila poslove stručnog nadzora nad rekonstrukcijom, adaptacijom i sanacijom više od 150 sudskih jednica za potrebe Ministarstva pravde Republike Srbije. Za potrebe Ministarstva zdravlja Republike Srbije, GDS je vršila stručni nadzor nad sanacijom više od 160 domova zdravlja obuhvaćenih Nacionalnim investicionim planom na teritoriji Srbije.

Obnova zemlje posle bombardovanja

Posle NATO bombardovanja Savezne Republike Jugoslavije tokom 1999. godine, Direkcija za obnovu zemlje, čiji je pravni naslednik Građevinska direkcija Srbije, realizovala je program obnove čitave zemlje koji je uključio obnovu porušenih stambeno poslovnih objekata i rekonstrukciju mostova putne i železničke infrastrukture.

Sanacija posledica elementarnih nepogoda

Na teritoriji Republike Srbije je 2006. godine aktiviran veliki broj klizišta koja su prouzrokovala veliku materijalnu štetu na različitim područjima. Građevinska direkcija Srbije je Odlukom Vlade Republike Srbije bila je određena za nosioca tehničke realizacije projekta otklanjanja posledica klizišta.

Showroom – Cara Dušana 145, Beograd – Zemun • T: +381 11 3209 940 • 3209 870

E: zemunskekapije@gds.rswww.zemunskekapije.com

Bulevar Arsenija Čarnojevića 110, Beograd • T: (011) 3209 800, 3209 870 • F: (011) 2692 748

office@gds.rswww.gds.rs