Nadomak ušća Save u Dunav, u podnožju Kalemegdana, na trasi koja spaja staro jezgro Beograda - Savamalu sa jezgrom Novog Beograda, pruža se Stari savski most. Pozicija od ovakvog značaja, na samom prilazu gradu, zavređuje dobrodošlicu u vidu slavoluka - kapije na vodi. Prvonagrađeno konkursno rešenje Saobra- ćajnog instituta CIP, u vizuri panorame grada niz Savu, pruža upravo utisak kapije na vodi koja uvodi u grad na vodi. Gradacija lukova od manjeg ka većem, od ušća ka gradu, simbolizuje dobrodošlicu. Prilikom prelaska preko mosta, nagnuti smaknuti lukovi simbolizuju spajanje i stremljenje ka rastu.

Investitor: Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda

Projektant: CIP

Konkursnim zadatkom je već bilo određeno da budući most bude lučnog sistema, što samo po sebi predstavlja izuzetno lep estetski izbor. Reka je u konkretnom slučaju premošćena lukovima koji se spuštaju do iznad vode i zategom koja spaja levu i desnu obalu Save, a koja je, takođe, blago lučnog oblika. Projektanti su uspeli da dispozicijom lukova doprinesu celokupnoj elegantnosti rešenja. Sagledavajući novoprojektovani most sa aspekta postojećih beogradskih mostova koji se nalaze u blizini, na njemu se mogu uočiti elementi konstrukcije koji se mogu vizuelno povezati sa ostalim mostovima preko Save. Imajući ovo u vidu, može se zaključiti da će se novoprojektovani most dobro uklopiti u lepezu postojećih mostova. Međutim, osim delova konstrukcije oblikovanih tako da most povezuju sa postojećim beogradskim mostovima, novoprojektovani most poseduje i jedinstvenu estetiku. Glavni doprinos estetici donelo je uvođenje asimetrije, odnosno usvajanje lukova različite visine. Sistemna linija lukova je takva da se razlikuje od klasičnog rešenja paraboličnog luka, što rešenju daje jedinstven izgled. Projektanti smatraju da je ovakvim denivelisanjem lukova u temenu za 6m, odnosno uvođenjem asimetrije, mostu dat lični pečat i različitost koja ga izdvaja od ostalih standardnih rešenja. Pored navedenih estetskih razloga i simbolizma koje projektovano rešenje oslikava, usvojeno rešenje pruža stabilnu i elegantnu konstrukciju koja zadovoljava sve potrebne funkcionalne i statičke uslove.

Funkcija – vođenje šinskog i drumskog saobraćaja

Na prostoru u okviru granice planskog dokumenta predmetne lokacije sustiču se i međusobno prepliću skoro svi vidovi saobraćaja i saobraćajnih podsistema, što se posebno ističe na desnoj obali Save. Primarnu uličnu mrežu prostora čine državni putevi I reda, ulice I i II reda, a sekundarnu pristupne saobraćajnice i lokalna ulična mreža. Saobraćajni pravac mosta predviđa dve kolovozne trake širine po 6,5m, tramvajsku bašticu, dvokolosečni tramvajski, metro koridor u sredini profila minimalne širine 8m i obostrane trotoare od po 3m koji uključuju jednosmerne biciklističke staze. Na predmetnoj lokaciji, duž leve i desne obale Save, postoje već ustanovljene pešačke i biciklističke staze na nivou obaloutvrde 76.00mnm. Projektovanim rešenjem predviđena je direktna veza tih postojećih staza sa novoprojektovanim pešačko biciklističkim trasama na Novom savskom mostu. Sa leve strane mosta, prema novoizgrađenim kulama u sklopu Beograda na vodi, veza je ostvarena dvokrakim stepeništiem i panoramskim liftovima na sopstvenoj konstrukciji, sa kojih se preko podesta pristupa pešačko biciklističkoj stazi na mostu. Sa desne strane mosta, prema ušću, veza je ostvarena rampama širine 3m na sopstvenoj konstrukciji, sa kojih se preko podesta pristupa pešačko biciklističkoj stazi na mostu. Ovakvim rešenjem zastupljeni su svi vidovi vertikalne komunikacije tako da pešaci, biciklisti i majke sa dečjim kolicima mogu po izboru da koriste liftove ili rampe prilagođene i za lica sa posebnim potrebama. Po obodu pešačko biciklističkih staza formirani su kaskadni ispusti – terase vidikovci, koje pešacima i biciklastima pružaju odmorišta sa pogledom na reku i grad.Terase su pozicionirane sa svake strane mosta, po dve u zoni završetka lukova iznad nosećih stubova.

Opis konstrukcije

Novi most je projektovan u svemu prema evropskim normama. Lukovi: Statički sistem novog mosta je dvostruki čelični luk sa zategom, pri čemu se zatega pruža kontinualno celom dužinom mosta sa konstatnom statičkom visinom. Ukupna dužina mosta je L=420,0m, sa rasponima L=54,0+73, 0+166, 0+73, 0+54, i 0=420,0m. Ukupna širina mosta je B=37,2m (na mestima vidikovaca za pešake je B=42,5m). Glavni raspon konstukcije preko zahtevanog plovnog profila od 150m formiran je sa dva čelična luka raspona L=166,0m. Čelični lukovi su nagnuti jedan ka drugom, pod uglom od a=10° u odnosu na vertikalu, sa različitim strelama. Manji luk je (u svojoj ravni) sa strelom od H1=41,0m (f1≈L /4), dok je strela većeg luka H2=47,0m (f2≈L/3,5). Vešaljke: Na mostu postoje 24 vešaljke, po 12 na svakom luku. Nalaze se u ravni lukova i zaklapaju, u poprečnom pravcu, ugao od a~10° u odnosu na vertikalu. Fundiranje: Stubovi mosta su fundirani na šipovima prečnika ø1500mm različite dužine i različite brojnosti.