Nova Palata pravde u Novom Sadu trebalo bi da bude završena do kraja godine, kada će to zdanje postati prvi zeleni objekat u pravosudnom sistemu Srbije.

AUTOR: dia Miodrag Trpković, Biro DOMAA
3D VISUAL Renderi: arh Miloš Simić, Biro DOMAA

Nova Palata pravde u Novom Sadu trebalo bi da bude završena do kraja godine, kada će to zdanje postati prvi zeleni objekat u pravosudnom sistemu Srbije.

U novom objektu biće smeštena krivična odeljenja Osnovnog i Višeg suda kao i Osnovno i Više javno tužilaštvo što znači da će to novo zdanje pravosudnih organa biti u funkciji prosirenja kapaciteta pravosudnog objekta u staroj zgradi koja se trenutno koristi u te svrhe, a koja je izgrađena još 1960. godine.

Objekat čiji je investitor Delegacija Evropske Unije u Srbiji nalazi se na uglu ulica Stražilovske i Maksima Gorkog u novosadskom Starom gradu, u bloku u kome se nalazi postojeći objekat suda. Evropska Unija je izgradnju ove Palate pravde finansirala sa više od 13 miliona evra, što je samo deo šire donacije srpskom pravosudnom sistemu, u koji je do sada uloženo oko 400 miliona evra.

Specifičnost ovog objekta, ukupne površine od 10.000 kvadrata, sa tri podzemna nivoa i šest spratova, čine dva dizajnerska rešenja fasade – jedno prema ulici, a drugo prema dvorišnom prostoru, tzv. two face building. Ulična fasada je transparentna, staklena, dok je dvorišna fasada “zelena”. Biljke će preovladati na fasadi prema parku i stanari okolnih zgrada će koristiti i deo parka koji formalno pripada ovom pravosudnom objektu. Tu ideju podržalo je i Ministarstvo pravde i neposredni korisnici, pravosudni organi u Novom Sadu.

Autor arhitektonskog rešenja, arihitekta Miodrag Trpković iz biroa DOMAA, ističe da je “Transparentnost kao ideja savremenih pravosudnih objekata naznačena upravo materijalizacijom fasade. Na fasadi se pojavljuju i elementi koji ukazuju da se tu nalaze dve važne institucije, sud i tužilaštvo”.

Sam projekat urađen je po najvišim evropskim standardima. Dok će najveći deo građevine biti izliven od betona, a pokriven staklom, njegova zelena strana ide u susret trendu smanjenja emisije ugljen dioksida i omogućava da zgrada postane prvi zeleni objekat u pravosudnom sistemu Srbije. Sistemi instalacija, bezbednosni sistemi, tehnologija i funkcionalnost u objektu biće potpuno savremeni, a troškove opremanja zgrade snosiće Ministarstvo pravde.

Monumentalna forma zgrade suda obložena je staklom sa elementima od eloksiranog aluminijuma, pažljivo modulisanih po veličini kako bi se obezbedilo senčenje ili sunčeva svetlost kada je to potrebno. U pitanju je kombinacija polustrukturalne i strukturalne fasade. Dva različita načina ostakljene fasade razdavaju se fasadnom plastikom koja je formirana od čelične podkonstrukcije obložene belim mat alukobondom. Čelična podkonstrukcija plastike sastavni je deo konstrukcije staklene fasade. Posebnost ovog projekta ogleda se i u činjenici da se gradi u gustom urbanom jezgru, te je najveći izazov na ovom gradilištu bilo izvođenje 2,5 etaže ispod nivoa ulice u centru grada. Istovremeno pri projektovanju forme moralo se voditi računa o urbanom kontekstu. Aluminijumski elementi sa žlebovima takođe odgovaraju tematici, pozivajući se na klasične stubove istorijskih zgrada sudova u svetu. U smislu bezbednosti, baštenska zona je zapravo bezbedna zona koja se povezuje sa susednim objektima. Svetlost, sa svim svojim simboličkim konotacijama istine i dobrote, zrači reflektujućim staklom i aluminijumom zgrade, ali ova simbolika i drugi arhitektonski potezi su ublaženi brigom za urbani kontekst i bezbednost.

Projekat pravosudnog objekta u Novom Sadu rađen je u sklopu Projekta „Judicial Infrastructure Assessement Republic of Serbia“ koji je finansirala Delegacija Evropske unije u Srbiji. Izradi tehničke dokumentacije za objekat u Novom Sadu prethodile su analiza Pravosudnih objekata, njihovog kapaciteta, opremljenosti, funkcionalnosti i usaglašenosti sa zahtevima savremenog pravosuđa.

Uputstva za projektovanje su usaglašena sa standardima Evropske unije i ona su bila osnov za formiranje projektnih zadataka za ovaj pravosudni objekat.

“Ovakav pristup, u infrastrukturnom smislu, treba da osavremeni i poveća efikasnost pravosudnih institucija. Ministarstvo Pravde Republike Srbije i pravosudne institucije u Novom Sadu kao neposredan korisnik novog objekta, puno su pomogli oko formiranja projektnog zadatka, i kasnije u realizaciji ovog projekta”, kaže autor projekta.

Dizajn i materijalizacija enterijera prati specifičnu funkciju objekta. Enterijer će biti moderan i usaglašen sa specifičnim zahtevima za ovu vrstu objekata.