Investitor: Vlada Republike Srbije

Tek izgradnjom četiri nova klinička centra u Beogradu, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, naše zdravstvo moći će da uhvati korak sa svetskim trendom u medicini. To podrazumeva što bolji kvalitet lečenja uz što manje troškove, i veće oslanjanje na ambulantno zbrinjavanje pacijenata i dnevne bolnice. Moći će da se uradi više pregleda i operacija, razvijaće se jednodnevna, ambulantna hirurgija, a bolji uslovi smeštaja pacijenata podići će kvalitet nege, što bi trebalo da uslovi kraći boravak u bolnicama.

Novi koncept medicine prvi će moći da primeni KC Niš. Korisna površina dobijena rekonstrukcijom i izgradnjom novog objekta ovog Kliničkog centra je 48.000m², u kojima je smešteno 15 operacionih sala i dva urgentna centra, a tu će se nalaziti i Radioterapija, Odsek za radiologiju, Centar za operacije i operativnu intenzivnu negu. U obnovu i izgradnju Kliničkog centra u Nišu, uključujući i nabavku nove opreme, uloženo je 50 miliona evra. Izgradnja Kliničkog centra u Nišu je počela 1970. godine, a tada su započeti radovi na izgradnji 14.000m², koji su obustavljeni krajem sedamdesetih godina. Najnovijom rekonstrukcijom su završeni radovi na izgradnji te konstrukcije i izgrađena je potpuno nova zgrada od 30.000m², tako da su posle 47 godina privedeni kraju radovi na rekonstrukciji i izgradnji Kliničkog centra Niš.

Izgradnja KC Kragujevac koštaće 29 miliona evra, a opremanje još 15. Radovi, najavljeno je, počinju u septembru. To će omogućiti da sa povećanim prijemom lekara i tehničara u KC Kragujevac budu uvedene i specijalističke metode i procedure, koje se u ovom trenutku ne rade. To se pre svega odnosi na oblasti hirurgije, urologije, neurohirurgije, kardiologije. Koncept novog centra pod jednim krovom, sa toplim vezama do postojećih zgrada, omogućiće i razdvajanje puteva hospitalnih i ambulantnih pacijenata, što je sa aspekta savremene medicine izuzetno važno. Novi centar trebalo bi da bude završen za dve do tri godine, ali, zahvaljujući Ministarstvu zdravlja, već ove godine očekuje se kadrovsko pojačanje i zapošljavanje još lekara i medicinskih tehničara. Izgradnja KC Kragujevac planirana je u dve faze: u prvoj treba da se gradi savremeni hirurški blok, gde će objedinjeno funkcionisati Urgentni centar i sve internističke i hirurške grane.

U KC Vojvodina, koji je u okviru planirane rekonstrukcije pre nekoliko godina dobio novi, savremeni Urgentni centar, izgradnja i opremanje će koštati 47,6 miliona evra. U Kliničkom centru Vojvodine godišnje se leči gotovo pola miliona ljudi. U toj zdravstvenoj instituciji trenutno je završena rekonstrukcija Klinike za ortopedsku hirurgiju i traumatologiju i Klinike za otorinolaringologiju. U toku su radovi i na Klinici za abdominalnu, endokrinu i transplatacionu hirurgiju i Centru za sudsku medicinu, toksikologiju i molekularnu genetiku što je samo početak velikih investicija u Klinički centar Vojvodine. Rekonstruisaće se sve klinike u okviru KCV, a uveliko su u toku i pripreme za početak radova na izgradnji B i C bloka. Paralelno sa tim u toku je i nabavka najsavremenije medicinske opreme neophodne za modernizaciju zdravstvenog sistema u Vojvodini. U zdravstveni sistem AP Vojvodine, u protekle dve i po godine, uloženo je pet milijardi dinara.